Navigace: Obnovené_houby_co_chcete > Úvodem pár slov

Úvodem pár slov

Smíšený pěvecký sbor Smetana Hradec Králové patří již mnoho let k předním amatérským vokálním tělesům v České republice. Byl založen v roce 1922 a v současné době má 32 aktivních zpěváků.

Pozvání

Smíšený sbor Smetana Hradec Králové přijímá nové členy, zejména do mužských hlasů. Předchozí zkušenost se sborovým zpěvem a znalost not je vítána, není však podmínkou.

Zkoušky probíhají každou středu od 17.45 v Malém sále Adalbertina na třídě ČSA v Hradci Králové.

V případě zájmu prosím kontaktujte sbormistra Jana Jiráčka (viz kontakt na sbor) nebo se přijďte podívat na zkoušku sboru.

IMG_2365.jpg

Fotografie od p.Sladkého ze slavnostního koncertu ke 100. výročí od založení sboru v zámecké kapli ve Smiřicích dne 3. června 2022.

Repertoár sboru je velmi rozsáhlý, zahrnuje skladby všech hudebních období od renesance po současnou českou i světovou autorskou sborovou tvorbu a úpravy lidových písní. Středem zájmu sboru jsou velká vokálně instrumentální díla duchovní i světská, neboť sbor má jedinečnou možnost pracovat s profesionálními a amatérskými orchestry, především s Filharmonií Hradec Králové, Orchestrem Univerzity Hradec Králové a s Litomyšlským symfonickým orchestrem. Sbor dlouhodobě spolupracuje s varhaníkem Václavem Uhlířem, profesorem Konzervatoře Pardubice a pedagogem Univerzity Hradec Králové, a také s klavíristou Doc. Michalem Chrobákem, vedoucím Hudební katedry a pedagogem Univerzity Hradec Králové.

Pěvecký sbor Smetana pořádá každoročně mnoho koncertů, pravidelně vystupuje v zahraničí, své umění prezentoval ve většině evropských zemí. Zpívá také na různých sborových festivalech a přehlídkách.

Po čtyřicetiletém působení sbormistra Doc. PhDr. Luboše Klimeše, CSc., převzala sbor v roce 2002 PaedDr. Dana Ludvíčková, v letech 2006 - 2014 se sborem pracovala Mgr. Lenka Lipenská, od září 2014 sbor vede Jan Jiráček.